همه چیز در مورد پانکراس مصنوعی یا لوزالمعده مصنوعی

پانکراس مصنوعی یا لوزالمعده مصنوعیپانکراس مصنوعی یا لوزالمعده مصنوعی
0 ۳,۲۶۲

پانکراس مصنوعی

پانکراس مصنوعی از تکنولوژی برای تقلید نحوه عملکرد پانکراس استفاده می کند پانکراس مصنوعی وسیله ای است که برای ترشح انسولین در پاسخ به تغییرات سطح گلوکز خون مانند یک پانکراس انسان طراحی شده است.

سیستم های پانکراس مصنوعی به عنوان روش درمانی احتمالی برای افراد با دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 مورد مطالعه هستند.

پانکراس مصنوعی چیست؟

سه سیستم اصلی پانکراس مصنوعی وجود دارند که توسط محققان در حال توسعه اند:

  • پانکراس مصنوعی حلقه بسته
  • پانکراس بایونیک
  • پانکراس مصنوعی ایمپلنت شده

پانکراس مصنوعی حلقه بسته

بیشترین نوع پانکراس مصنوعی که تست شده، سیستم تحویل انسولین حلقه بسته است که با نام پانکراس مصنوعی حلقه بسته هم شناخته می شود.

دانشگاه کمبریج مدت طولانی است که پرچمدار تحقیق در زمینه سیستم حلقه بسته است: دستگاه آن ها هم اکنون در حال تست شدن روی انسان ها تحت شرایط کنترل شده و شرایط خانگی است.

این وسیله از یک پمپ انسولین که در بیرون بدن بسته می شود و به صورت بی سیم با یک برچسب پوستی CGM (مانیتور دائمی گلوکز) ارتباط برقرار می کند تشکیل شده است. CGM سطوح قند خون را اندازه می گیرد و نتایج وارد یک کامپیوتر کوچک می شود. این کامپیوتر مقدار انسولینی که لازم از توسط پمپ انسولین به بدن وارد شود، و اینکه آیا اصلا نیازی به انسولین وجود دارد یا خیر را محاسبه می کند.

در سال 2016، کمیسون اروپایی اعلام کرد که بودجه انجام یک کارآزمایی توسط دانشگاه کمبریج برای این موضوع که آیا  می تواند به مدیریت دیابت نوع 1 کودکان کمک کند یا خیر را تامین خواهد کرد.

مدترونیک جزو دیگر گروه های تحقیقاتی ای است که تحویل انسولین با سیستم حلقه بسته را دنبال می کند. این شرکت بیوفارماسی اطلاعاتی را در سپتامبر 2016 منتشر کرد که نشان دهنده نتایج مثبت سیستم حلقه بسته دوگانه بود. آن ها پانکراس مصنوعی MiniMed 640G را در مارچ 2015 در انگلیس وارد بازار کردند.

پانکراس بایونیک

در سال 2015 جهان با iLet، یک پانکراس بایونیک که ممکن است بتواند به افراد با دیابت نوع یک کمک کند که بیماری خود را فقط با استفاده از این دستگاه مدیریت کنند، آشنا شد.

پانکراس بایونیک، که توسط دکتر ادوارد دامینو شرکت بتا بایونیک توسعه داده شده است، سطوح قند خون را با استفاده از دو پمپ انسولین که انسولین و گلوکاگون را به بدن تحویل می دهند کنترل می کند.

پمپ ها با استفاده از بلوتوث به یک برنامه آیفون متصل می شوند. که این باعث ارتباط دستگاه ها و کمک به محاسبه دوز های لازم می شود. تصمیمات خودکار برای انسولین و گلوکاگون هر 5 دقیقه بر اساس نتایج حاصل از CGM گرفته می شوند.

هدف تیم دامینو گرفتن تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا برای یک مدل فقط انسولینی در سال 2018 و تایید کردن کل سیستم تا مدت کوتاهی بعد از آن است.

پانکراس مصنوعی

پانکراس مصنوعی ایمپلنت شده

دستگاه تحویل انسولین قابل ایمپلنت شده حاوی یک ژل است که به تغییرات قند خون پاسخ می دهد. زمانی که سطح قند پایین است، ژل مقدار انسولینی را که ترشح می کند کاهش می دهد. سیستم قابل ایمپلنت را می تواند به صورت عادی دوباره پر کرد.

کمپانی های توسعه دهنده این تکنولوژی

کمپانی/گروه آکادمیک محصول آخرین پیشرفت
بیتا بایونیکس پانکراس بایونیک iLet (بالا را مشاهده کنید) ارسال سیستم فقط انسولینی برای FDA برنامه ریزی شده برای اواخر 2017
بیگفوت بایومدیکال سیستم تحویل انسولین اتوماتیک Bigfoot smartloop کارآزمایی بالینی آمریکا در اواسط 2016 شروع شده است.
مدترونیک پمپ MiniMed 670G – حاوی الگوریتم حلقه بسته دوگانه تاییدیه FDA در سپتامبر 2016 انجام شده است. پخش برای بهار 2017 برنامه ریزی شده است.
کمبریج سیستم حلقه بسته کارآزمایی سال 2020 کمسیون اروپایی Horizon برای بررسی کارایی دستگاه در اطفال.
اینسولت سیستم حلقه بسته Omnipod Horizon کارآزمایی بالینی در سال 2016 شروع شده است.
سلنووو پانکراس مصنوعی Diableloop انتظار می رود اواخر سال 2017 وارد بازار شود.

 

کارآزمایی بین المللی دیابت حلقه بسته

یک کارآزمایی مهم در سال 2016 به نام کارآزمایی بین المللی دیابت حلقه بسته آغاز شد. هدف این مطالعه “ایجاد تجربه برای کارمنان بالینی با استفاده از سیستم پانکراس مصنوعی پیشنهاد شده به نام inControl و inControl Cloud، و بررسی 7/24 کارآمدی در شرایط خانگی قبل از شروع یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی بزرگ ” است.

پانکراس مصنوعی in Control از شرکت Type Zero، که با پمپ انسولین Tandem’s t:slim جفت می شود، در مقابل یک پمپ انسولین استاندارد همراه CGM (که به عنوان یک حلقه باز شناخته می شود) مورد بررسی قرار می گیرد.
Cellnovo و Dexcom هم جزو دیگر کمپانی هایی هستند که محصولاتشان در این کارآزمایی مورد بررسی قرار می  گیرند.

منبع Diabetes Uk
بدون نظر
  1. محمد ف می گوید

    یعنی یک سوزن دائم توی شکم میمونه؟ این که خیلی وحشتناکه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.