درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی

درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی
0 ۵۴۲

آیا دیابت بارداری انواع مختلفی دارد؟

درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی  – دیابت بارداری به دو دسته تقسیم می شود. کلاس A1 برای توصیف دیابت بارداری ای استفاده می شود که می تواند فقط از طریق رژیم غذایی کنترل شود. افراد مبتلا به دیابت بارداری کلاس A2 برای کنترل این وضعیت به انسولین یا داروهای خوراکی نیاز دارند.

دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

اگر مبتلا به دیابت بارداری هستید ، برنامه درمانی شما به سطح قند خونتان در طول روز بستگی دارد.

در بیشتر موارد ، پزشک به شما توصیه می کند قبل و بعد از غذا قند خون خود را آزمایش کنید و با تغذیه سالم و ورزش منظم وضعیت خود را کنترل کنید. در برخی موارد ، در صورت لزوم ، ممکن است تزریق انسولین را نیز اضافه کند.
طبق کلینیک مایو ، فقط 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به دیابت بارداری برای کنترل قند خون خود به انسولین نیاز دارند.

اگر پزشک، از شما بخواهد که سطح قند خون خود را کنترل کنید ، ممکن است دستگاه مخصوص کنترل قند را نیز در اختیار شما قرار دهد. همچنین ممکن است تزریق انسولین را برای شما تجویز کنند تا زمانی که شما زایمان کنید.
از پزشک خود در مورد زمان بندی مناسب تزریق انسولین در رابطه با وعده های غذایی و ورزش بپرسید تا از کاهش شدید قند خون جلوگیری کنید.
پزشک همچنین می تواند به شما بگوید که اگر سطح قند خون شما خیلی پایین بیاید یا به طور مداوم بالاتر از حد مجاز باشد ، چه کاری باید انجام بدهید.

در صورت ابتلا به دیابت بارداری چه چیزی باید بخورم؟

رژیم متعادل کلید اصلی مدیریت صحیح دیابت بارداری است. به طور خاص ، زنان مبتلا به دیابت بارداری باید توجه ویژه ای به مصرف کربوهیدرات ، پروتئین و چربی خود داشته باشند.

خوردن منظم – هر چند ساعت یکبار – نیز می تواند به شما در کنترل سطح قند خون کمک کند.

کربوهیدرات ها:

فاصله مناسب از غذاهای حاوی کربوهیدرات به جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند.

پزشک به شما کمک می کند دقیقاً مقدار کربوهیدرات های روزانه را تعیین کنید. همچنین ممکن است برای اصلاح برنامه های غذاییتان، مراجعه به یک متخصص تغذیه را به شما توصیه کند .درمان دیابت بارداری

گزینه های سالم کربوهیدرات عبارتند از:

  • غلات کامل
  • برنج قهوه ای
  • لوبیا ، نخود ، عدس و سایر حبوبات
  • سبزیجات نشاسته ای
  • میوه های کم قند

 

درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی

پروتئین

زنان باردار باید هر روز دو تا سه وعده پروتئین بخورند. منابع خوب پروتئین شامل گوشت و مرغ بدون چربی ، ماهی است.

چربی

چربی های سالم که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید شامل آجیل ، دانه ها ، روغن زیتون و آووکادو بدون نمک است. در صورت ابتلا به دیابت بارداری نکات بیشتری را در اینجا بخوانید که چه بخورید – و از چه چیزهایی اجتناب کنید.

عوارض ناشی از دیابت بارداری چیست؟

اگر دیابت بارداری شما ضعیف کنترل شود ، ممکن است سطح قند خون بالاتر از حد مجاز در طول بارداری باقی بماند.
این می تواند منجر به عوارضی شود و سلامت کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال ، هنگامی که کودک شما متولد می شود ، ممکن است داشته باشد:

  • وزن بالا هنگام تولد
  • مشکلات تنفسی
  • قند خون پایین
  • دیستوشی شانه (به دنبال یک زایمان سخت بعلت تنگی کانال زایمان یا باز شدن آرام این کانال، شانه های نوزاد در حین زایمان در کانال زایمان گیر می کند)
  • در سنین بالاتر ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که با دنبال کردن برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک ، گام هایی برای مدیریت دیابت بارداری خود بردارید.

 

آیا می توان از دیابت بارداری پیشگیری کرد؟

جلوگیری از دیابت بارداری به طور کامل امکان پذیر نیست. با این حال ، داشتن عادت های سالم می تواند شانس ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. اگر باردار هستید و یکی از عوامل خطر دیابت بارداری را دارید ، سعی کنید که رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
حتی فعالیت های سبک مانند پیاده روی نیز ممکن است مفید باشد. اگر قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید و اضافه وزن دارید ، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که برای کاهش وزن با پزشک مشورت کنید. حتی کاهش مقدار کمی وزن می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری کمک کند.درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.