قلم انسولین نوورپید ( Novorapid )

✅ برگرفته از انجمن دیابت انگلیس

قلم انسولین نوورپید (Novorapid)
1 ۵۷,۹۱۸

همه چیز در مورد قلم انسولین نوورپید (Novorapid)

برای این که در مورد قلم انسولین نوورپید (Novorapid)  بیشتر بدانید ابتدا باید اطلاعات مختصری راجع به انواع انسولین داشته باشید.

انواع مختلف انسولین کدامند ؟

به طور کلی پنج نوع انسولین وجود دارد که هر کدام اندکی تفاوت در عملکرد دارند تا دیابت شما را بهتر مدیریت کنند. این که کدام نوع انسولین برای شما بهتر است، باید پزشک مشخص کند.

انسولین سریع الاثر

انسولین سریع الاثر به گروهی از داروهای انسولین گفته می شود که اندکی پیش یا پس از صرف غذا مصرف میشوند. این انسولین ها به سرعت تاثیر میگذارند و معمولا همراه با انسولین طولانی اثر یا انسولین متوسط اثر تجویز می شوند.
مقدار دوز انسولین بستگی به این دارد که چقدر کربوهیدرات میخورید. برندهای معروف انسولین سریع اثر عبارتند از نوورپید (Novorapid)، فلسپ (Flasp) و اپیدرا (Apidra).

انسولین کوتاه اثر

انسولین کوتاه اثر مشابه انسولین سریع اثر است اما کمی کندتر از آن عمل میکند. از آنجایی که انسولین کوتاه اثر کندتر است، باید حدود 25 دقیقه پیش از خوردن آن را بزنید. دو برند معروف این انسولین، اَکت رَپید یا اکتراپید (Actrapid) و هومولین اس (Humulin S) است.

انسولین مخلوط

انسولین مخلوط ترکیبی از انسولین کوتاه اثر و انسولین طولانی اثر است. باز هم ممکن است از شما خواسته شود انسولین مخلوط را پیش از غذا بزنید اما معمولا نیازی نیست انسولین دیگری مصرف کنید. دستورالعمل دقیق مصرف انسولین را باید پزشک برایتان مشخص کند. برند معروف انسولین مخلوط انسومن کومب (Insuman Comb) است.

انسولین های کدر ماند انسولینهای از قبل مخلوط شده (premixed) را باید به آرامی در دست بچرخانید و وارونه کنید. این کار را ده مرتبه انجام بدهید تا کریستالهای آن معلق شده و محلول به رنگ سفید شیری در بیاید. نباید انسولین را شدید تکان بدهید چرا که این کار باعث می شود حباب هایی در آن ایجاد شود که می تواند منجر به عدم دقت در دوز شود.

وارونه کردن یا چرخاندن انسولین کدر در کل 20 بار درست پیش از هر بار تزریق باید انجام شود.

انسولین متوسط اثر

تاثیر انسولین متوسط اثر در تمامی طول روز باقی می ماند. به نسولین متوسط اثر، انسولین پایه هم میگویند. این انسولینها بسته به نظر پزشک یک یا دو مرتبه در روز مصرف میشوند. برخی از برندهای انسولین متوسط اثر عبارتند از هومولین ایزوفان (Humulin Isophane)، اینسولاتارد (Insulatard) و انسومن بازال (Insuman Basal).

انسولین طولانی اثر

انسولین طولانی اثر کندتر از انسولین متوسط اثر عمل میکند اما فراوری آن در بدن بسیار مشابه آن است. معمولا روزی یک بار انسولین طولانی اثر تجویز میشود و هر روز باید در یک ساعت مشخص تزریق شود. دو برند مشهور انسولین طولانی اثر، ترِسیبا (Tresiba) و لانتوس (Lantus) هستند.

مشخص شده است که انسولین طولانی اثر نسبت به انسولینهای متوسط اثر، احتمال افت قند خون یا هیپوگلیسمی را کمتر میکند.

ترکیب نوورپید چیست؟

ترکیب این ماده، انسولین اسپارت (aspart) است. نوورپید برای درمان دیابت شیرین در افراد بزرگسال، نوجوانان و کودکان بالای یک سال تجویز میشود.

کاربرد نوورپید چیست؟

نوورپید برای درمان بیماران دیابت بالای یک سال به کار گرفته میشود. این دارو حاوی ماده فعال انسولین اسپارت است و به سرعت اثر میکند.

مصرف انسولین نوورپید چگونه است؟

نوورپید یک محلول است که باید تزریق شود و به اشکال مختلف ویال، قلم از قبل پر شده (یک بار مصرف) و کارتریج (چند بار مصرف) موجود است. انسولین نوورپید را تنها با نسخه پزشک میتوانید تهیه کنید.

انسولین نوورپید به صورت تزریق در زیر پوست دیواره شکم (دور ناف)، ران، بالای بازو، شانه و یا باسن استفاده میشود. محل تزریق باید در هر تزریق عوض شود.

همچنین میتوان این انسولین را به واسطه یک دستگاه پمپ استفاده کرد تا انسولین به صورت پیوسته و یا متناوب در زیر پوست تزریق شود. همچنین دکتر یا پرستار میتواند تزریق درون رگی آن را انجام دهد.

آیا خود بیمار دیابتی می تواند قلم انسولین نوورپید را تزریق کند؟

بیمار میتواند خودش نوورپید را به زیر پوست تزریق کند به شرطی که درست آموزش دیده باشد.

نوورپید چه زمانی باید تزریق شود؟

این نوع انسولین سریع اثر می کند پس آن را درست پیش از خوردن غذا باید بزنید. اگر چه در صورت لزوم میتوانید بلافاصله پس از غذا نیز بزنید.

معمولا نوورپید همراه با یک داروی انسولین متوسط اثر یا طولانی اثر تجویز میشود که باید حداقل یک بار در روز مصرف شود.

قلم انسولین نوورپید (Novorapid)

قلم انسولین نوورپید چه مقدار باید استفاده شود؟

قند خون بیمار باید مرتبا چک شود تا کمترین دوز موثر برای او، مشخص شود. به طور کلی دوز معمول انسولین بین 0.5 تا 1 واحد به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن است. هنگامی که این انسولین همراه با غذا مصرف می شود، 50 تا 70 درصد از مقدار انسولین مورد نیاز باید نوورپید باشد و بقیه آن با انسولین کوتاه اثر یا متوسط اثر تامین می شود.

آیا زنان باردار میتوانند قلم انسولین نوورپید مصرف کنند؟

استفاده از این انسولین در زنان باردار ممانعت ندارد.

انسولین نوورپید چگونه به کنترل قند خون در بیماران دیابت کمک می کند؟

دیابت بیماری است که در آن بدن نمی تواند انسولین کافی برای کنترل مقدار گلوکز خون تولید کند. نوورپید یک جایگزین انسولین است که عملکرد آن بسیار مشابه انسولین خود بدن است اما سریعتر جذب بدن میشود. این به این معنی است که سرعت عملکرد انسولین نوورپید سریعتر از انسولین تولید شده در بدن انسان است.

انسولین های جایگزین، همانند انسولین طبیعی عمل کرده و به جذب قند خون توسط سلولها کمک می کنند. با این کار قند خون بالا نمیرود و علائم دیابت یا عوارض آن کاهش می یابد.

فواید نوورپید چیست؟

نوورپید در دو تحقیق بزرگ نتایج مشابهی نشان داده است. در یکی از این تحقیقات 1954 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 (وضعیتی که در آن لوزالمعده نمیتواند انسولین تولید کند) و در تحقیق دیگر 182 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 (وضعیتی که در آن بدن نمی تواند از انسولین درست استفاده کند) شرکت کردند.

در این تحقیقات تاثیر انسولین نوورپید در مقایسه با انسولین انسانی با اندازه گیری مقدار موادی به نام هموگلوبین گلیکوزیله (glycosylated haemoglobin) در خون، بررسی شد. هموگلوبین گلیکوزیله خون نشان میدهد چقدر گلوکز خون تحت کنترل قرار دارد.

در این پژوهش پس از شش ماه مصرف، نوورپید هموگلوبین گلیکوزیله را 0.12% کاهش داد و انسولین انسانی، 0.15% آن را کاهش داد.

مصرف نوورپید در کودکان بزرگتر از یک سال نیز مورد بررسی قرار گرفت و نتایج مشابهی نشان داد.

همچنین در دو پژوهش بزرگی که بر روی زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 یا دیابت بارداری (نوعی دیابت که در اثر بارداری ایجاد میشود) صورت گرفت، مشخص شد ایمنی و خطرات این انسولین مشابه انسولین انسانی است.

 

خطرات و عوارض قلم انسولین نوورپید چیست؟

شایعترین عارضه جانبی آن که تقریبا در یک تا ده نفر از هر صد بیمار ممکن است اتفاق بیفتد، افت قند خون یا هیپوگلاسمی است.

چرا نوورپید با وجود احتمال افت قند خون، تایید شده و مصرف می شود؟

نهادهای نظارتی و بهداشتی دنیا با بررسی فواید و معایب این داروی انسولین به این نتیجه رسیده اند که فواید نوورپید بسیار بیشتر از معایب احتمالی آن است .

قلم انسولین نوورپید  را با چه دوزی مصرف کنیم که بیشترین کارایی و کمترین عوارض را بر جای بگذارد؟

متخصصان سلامت به بیماران دیابت توصیه می کنند برای موثر بودن و کم عوارض بودن مصرف نوورپید، باید با پزشک خود در ارتباط باشند و با خواندن بروشورهای محصول، اطلاعاتی در ارتباط با آن به دست بیاورند.

 

منبع انجمن دیابت انگلستان Drugs
1 نظر
  1. دکتر محمد حسین امینی می گوید

    ممنون بخاطر مطالب اموزنده تان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.