اصول انسولین برای بیماران دیابتی

✅ برگرفته از انجمن دیابت امریکا

اصول انسولین برای بیماران دیابتی
0 ۵۰۱

اصول انسولین

در این مقاله به بررسی اصول انسولین برای بیماران دیابتی می پردازیم
انواع مختلف انسولین بسته به سرعت عملکرد ، زمان اوج و ماندگاری آنها وجود دارد.
انسولین در نقاط قوت مختلف در دسترس است. متداول ترین آن U-100 است.
تمام انسولین موجود در ایالات متحده در آزمایشگاه تولید می شود ، اما انسولین حیوانی هنوز هم می تواند برای مصارف شخصی مورد استفاده واقع شود.

در داخل پانکراس ، هورمون انسولین در سلولهای بتا که بخشی از جزایر لانگرهانس هستند، تولید می شود. همچنین این جزایر دارای سلولهای آلفا هستند که موجب تولید گلوکاگون و همچنین سلولهای دلتا می شوند. با هر وعده غذایی ، سلولهای بتا انسولین ترشح می کنند تا به بدن در استفاده یا ذخیره قند خون حاصل از غذا کمک کنند.

در سلولهای بتا ، انسولین ابتدا به عنوان یک مولکول بزرگ به نام “پروینسولین” تولید می شود. پروینسولین به دو قطعه تقسیم می شود:
انسولین و پپتید C. پپتید C به خصوص هنگام تعیین درمان اهمیت دارد زیرا می تواند برای اندازه گیری میزان انسولین در فرد استفاده شود. هرچه تعداد پپتید C در بدن بیشتر باشد ، انسولین بیشتری تولید می کند. این می تواند به یک ارائه دهنده کمک کند تا مقدار انسولین تجویز کند.

ساختار پانکراس

در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، پانکراس دیگر انسولین نمی سازد. سلولهای بتا از بین رفته اند و آنها برای استفاده از گلوکز در وعده های غذایی به دوزهای انسولین نیاز دارند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین می سازند اما بدن آنها به خوبی به آن پاسخ نمی دهد. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کمک به بدن خود برای استفاده از گلوکز به قرص دیابت یا دوز انسولین نیاز دارند.

انسولین را نمی توان به عنوان قرص مصرف کرد زیرا در حین هضم غذا مانند پروتئین موجود در غذا تجزیه می شود. باید چربی زیر پوست شما تزریق شود تا وارد خون شود.

در برخی موارد نادر انسولین می تواند منجر به واکنش آلرژیک در محل تزریق شود. اگر فکر می کنید ممکن است واکنشی را تجربه کنید با پزشک خود تماس بگیرید.

انواع انسولین

انسولین با اثر سریع، حدود 15 دقیقه پس از تزریق شروع به کار می کند ، در حدود 1 یا 2 ساعت پس از تزریق به حداکثر میزان خود می رسد و بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. انواع: انسولین آسپارت (Fiasp، NovoLog )، انسولین گلولیزین (Apidra) و انسولین لیسپرو (Admelog ، Humalog)اصول انسولین برای بیماران دیابتی

انسولین منظم یا با اثر کوتاه معمولاً ظرف مدت 30 دقیقه پس از تزریق به جریان خون می رسد ، از 2 تا 3 ساعت پس از تزریق به اوج خود می رسد و تقریباً برای 3 تا 6 ساعت موثر است. انواع Humulin R) Human Regular ، Novolin R ، Velosulin R)

انسولین با اثر متوسط ​​به طور کلی حدود 2 تا 4 ساعت پس از تزریق به جریان خون می رسد ، 4 تا 12 ساعت بعد به اوج خود می رسد و حدود 12 تا 18 ساعت موثر است. انواع : NPH  Humulin N ، Novolin N ، ReliOn

انسولین طولانی مدت چند ساعت پس از تزریق به جریان خون رسیده و تمایل دارد سطح گلوکز را تا 24 ساعت کاهش دهد. انواع: degludec (Tresiba), detemir (Levemir), and glargine Basaglar, Lantus

اثر طولانی مدت در مدت زمان 6 ساعت به جریان خون می رسد ، اوج نمی گیرد و حدود 36 ساعت یا بیشتر طول می کشد. انواع: glargine u-300 Toujeo

انسولین پیش مخلوط

انسولین پیش مخلوط می تواند برای افرادی که در تهیه انسولین از دو بطری و خواندن دستورالعمل ها و دوزهای صحیح مشکل دارند مفید باشد. همچنین برای کسانی که بینایی یا مهارت ضعیفی دارند مفید است و برای افرادی که دیابت آنها با این ترکیب تثبیت شده مناسب است.
در سال 2015 یک محصول انسولین استنشاقی ، Afrezza ، در ایالات متحده در دسترس قرار گرفت. Afrezza یک انسولین استنشاقی با عملکرد سریع است که در ابتدای هر وعده تجویز می شود و برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 قابل استفاده می باشد.

Afrezza جایگزینی برای انسولین طولانی مدت نیست  Afrezza باید همراه با انسولین تزریقی طولانی مدت در بیماران دیابتی نوع 1 و در بیماران نوع 2 که از انسولین طولانی اثر استفاده می کنند استفاده شود.

انسولین استنشاقی در عرض 12 تا 15 دقیقه شروع به کار می کند ، 30 دقیقه به حداکثر می رسد و در مدت 180 دقیقه از سیستم خارج می شود. انواع: سیستم استنشاق انسولین تکنوسفر (افرزا)

خصوصیات Insulin برای دیابتی ها

انسولین دارای 3 ویژگی است:

  • شروع مدت زمانی است که انسولین به جریان خون رسیده و شروع به کاهش قند خون می کند.
  • زمان اوج که  زمانی است که انسولین از نظر کاهش قند خون از حداکثر قدرت برخوردار است.
  • مدت زمان که چه مدت انسولین به کاهش قند خون ادامه می دهد.

قدرت انسولین

در ادامه بررسی اصول انسولین برای بیماران دیابتی به بررسی قدرت انسولین می پردازیم.
تمام انسولین ها در مایعات حل شده یا معلق می شوند. قدرت استاندارد و معمولاً مورد استفاده در ایالات متحده امروز U-100 است ، به این معنی که دارای 100 واحد انسولین در هر میلی لیتر مایعات است، اگرچه انسولین U-500 برای بیمارانی که بسیار مقاوم به انسولین هستند در دسترس می باشد.

U-40 ، که دارای 40 واحد انسولین در هر میلی لیتر مایعات است ، به طور کلی در سراسر جهان منسوخ شده است ، اما این احتمال وجود دارد که هنوز در بعضی از نقاط یافت شود (و انسولین U-40 هنوز در مراقبت های دامپزشکی استفاده می شود).

اگر به خارج از ایالات متحده سفر می کنید ، مطمئن باشید که قدرت انسولین خود را با سرنگ اندازه مناسب مطابقت می دهید.

منبع Diabetes
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.