ده علائم و نشانه مهم بروز بیماری دیابت

ده علائم و نشانه مهم بروز بیماری دیابت
0 ۲۵۷

بیماری بدون نشانه

بعضی ها در هنگام بیمه کردن خود یا انجام آزمایشهای معمول پزشکی، از ابتلای خویش به مرض قند مطلع می شوند. حتی بعد از گرفتن جواب و بازنگری متوجه هیچ گونه نشانه ای از بیماری دیابت نمی شوند؛

گرچه، بیشتر مردم وقتی به مزایای درمان پی می برند، متوجه می شوند که قبل از تشخیص حال آنها صد درصد هم خوب نبوده است.

احساس ناخوشی (کسالت)

یکی از علائم بیماری دیابت احساس ناخوشی (کسالت) هست همۀ ما گاهی احساس ناخوشی می کنیم، اما دیابت درمان نشده باعث می شود که بیشتر اوقات نوعی احساس مبهم ناخوشی در شما بروز کند. شاید بتدریج کارتان خسته کننده شود. شاید هم بد خُلق و زودرنج شوید و یا تصمیم گیری برایتان دشوار شود و زندگی برایتان لطفی نداشته باشد.

بی قوتی

یکی از علائم بیماری دیابت احساس بی قوتی هست رفتن به سر کار برایتان دشوار می شود، به طوری که مسیر خانه تا محل کار طولانی جلوه می کند و عضلاتتان هم بعد از حرکات ورزشی بیشتر درد می گیرند. ورزش و تفریحات ورزشی به دلیل کم شدن فعالیتهای بدنی دشوار می شود، و برای دستیابی به اهداف جسمانی، که قبلاً چندان دشوار نبودند، باید بیشتر تلاش کنید.

تشنگی، زیاد آشامی (پلی دیپسی ) و افزایش ترشح ادرار (پولیوری)

این نشانه ها برخلاف نشانه های غیراختصاصی، اما شایع، مختص بیماران دیابتی اند. دو نفر از هر سه نفر بزرگسالی که در آنها وجود دیابت تشخیص داده شده است، دائماً تشنه اند. تشنگی آنها چنان است که در طول روز و شب باید مایعات فراوانی بنوشند.

همواره دهانشان خشک است و گاهی مزۀ ناخوشایندی روی زبان خود حس می کنند، به همین دلیل معمولاً با خود نوشیدنی حمل می کنند.

نیاز بیش از اندازه به دفع ادرار کم کم باعث ناراحتی بیمار می شود. او هر شب برای دفع ادرار، ناگزیر چندین بار از خواب بر می‌ خیزد. گاهی پس از خشک شدن ادرار، می توان بلورهای شکر را در محل آن مشاهده کرد و در مناطق گرمسیر، ممکن است مورچه ها اطراف ادرار شخص مبتلا به دیابت درمان نشده، گرد آیند.

کاهش وزن

یکی از علائم بیماری دیابت کاهش وزن هست گرچه بسیاری از مبتلایان به دیابت که بیماری شان درمان نشده احساس ناخوشی می‌کنند، اما به این اعتبار اشتهای آنها کم نمی شود. در واقع، در این افراد میل به خوردن، بخصوص خوردن مواد غذایی شیرین،  افزایش می یابد.

اما به رغم تغذیه بیشتر، وزنشان کاهش می یابد. یونانیان باستان معتقد بودند که گوشت تن مبتلایان به دیابت آب و از طریق ادرار دفع می شود؛ این اعتقاد چندان هم دور از واقعیت نیست. در اصل، ممکن است بافتهای چربی از بین بروند (این امر افراد چاقی را خشنود می کند که مایلند تناسب اندام داشته باشند)؛ آنگاه اگر بیماری درمان نشود، بتدریج عضلات نیز تحلیل خواهند رفت.

سوزش، گزگز کردن و سوزن سوزن شدن

یکی از علائم بیماری دیابت احساس سوزن شدن پاها و گردن هست وقتی پایمان مدتی طولانی تحت ‌فشار قرار می‌گیرد به اصطلاح «خواب می‌رود،» و سوزن سوزن می شود و همۀ ما تقریباً با این حالت آشناییم. در نزد مبتلایان به دیابت، حتی اگر دست و پایشان تحت هیچ گونه فشاری نباشد، در دستها و پاهایشان چنین حالتی حس می‌شود.

 

ده علائم و نشانه مهم بروز بیماری دیابت

ایجاد تغییرات در بینایی

یکی از علائم بیماری دیابت تغییرات بینایی هست  عده‌ای از مبتلایان به مرض قند به هنگام مراجعه به چشم پزشک، بر اثر تار شدن دید یا رضایت بخش نبودن نمره عینکشان، از بیماری خود خبردار می شوند.

این گونه افراد ممکن است در عمل تنظیم دید دچار مشکل شوند. پیش از اقدام به درمان مرض قند، تا چند هفته پس از تشخیص بیماری، به خرید عینک یا لنز چشم مبادرت نکنید؛ شاید به خرید عینک نیازی نداشته باشید زیرا مشکلات مربوط به تنظیم دید و بینایی موقتی است و برطرف می‌ شوند.

خارش

گاهی مبتلایان به دیابت نوعی خارش در سراسر بدن خود احساس می کنند. اغلب احساس خارش در محل یکی شدن پاها در ناحیۀ لگن، به علت وجود عفونت قارچی است (بعداً به این موضوع باز خواهیم گشت).

عفونت

یکی از علائم بیماری دیابت عفونت هست  اگر شما به دیابت درمان نشده مبتلا باشید، ممکن است به کورک یا سایر عفونتهای پوستی گرفتار شوید، البته این نوع عفونتها بعد از درمان بیماری دیابت بهبود می یابند.

معمولاً بیماری دیابت در زنان به هنگام مراجعه به پزشک خانواده یا متخصص زنان تشخیص داده می شود. زنان معمولاً به دلیل ناراحتی ناشی از زخمها و خارش در ناحیه بین دو پا (خارش فرج) که به علت وجود برفکهای عفونی قارچی ( مونیلیاز ) به وجود می‌ آیند.

به پزشک زنان مراجعه می کنند. التهاب مثانه ( سیستیت ) یا عفونت مجاری ادرار در زنان مبتلا به دیابت درمان نشده بسیار شایع است. در مردان مبتلا به دیابت درمان نشده ممکن است برفکهایی روی آلت ( بالانیت ) مشاهده شود

آنها همچنین به عفونت مجاری ادراری مبتلا می شوند. دیگر عفونتها از جمله ذات الریه (پنومونی)، در افرادی که بیماری قند آنها تشخیص داده نشده است، بویژه در سالمندان، دیرتر علاج می شوند.

یبوست

یکی از علائم بیماری دیابت بیوست هست  از آنجا که بدن شما به علت تخلیه بیش از حد مایعات خشک می شود،  حرکات اجزای بدن برایتان و دفع مدفوع هم مشکل تر انجام می شود، و از این رو اجابت مزاج کمتر صورت می گیرد.

گرفتگی های عضلات

یکی از علائم بیماری دیابت گرفتگی های عضلات پا هست که در مبتلایان به دیابت در قیاس با افراد سالم، چنگه شدن و گرفتگی های عضلات پا و سایر قسمتهای بدن بیشتر پیش می آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.